W Polsce nie wszystkie nieruchomości należą do osoby w nich żyjących (nie wspominam w tym wpisie o mieszkaniu w najmowanych mieszkaniach). W spadku po wcześniejszym systemie zostały nam bowiem jeszcze takie wytwory jak spółdzielnie mieszkaniowe. W blokach z zasobów spółdzielczych zamieszkuje zauważalna liczba ludności Polski.
Spółdzielnie mieszkaniowe
Lokal mieszkalny z zasobów spółdzielni nie może stanowić w 100% osobistą własnością jednej osoby, gdyż w takim samym stopniu blok mieszkalny, jak również ziemia na której jest postawiony należą do spółdzielni, czyli są wspólną własnością mieszkańców. Można natomiast wyodrębnić taki lokal w charakterze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym. Taki rodzaj dysponowania własnością utworzyła Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15.12.2000 r. Od 31.07.2007 roku. Nie można już ustanowić spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, natomiast prawo to nadal przysługuje osobom, na rzecz których zostało przedtem ustanowione. Pozwala ono założyć księgę wieczystą, oddać w najem lokal, przekazać go w spadku, zbyć. Osoba dysponująca takim prawem zobowiązana jest do uiszczania składek eksploatacyjnych oraz na wkład budowlany.
Wspólnoty mieszkaniowe
Innego rodzaju typem posiadania mieszkania jest wspólnota mieszkaniowa. Stanowi ją ogół posiadaczy zamieszkujących określony budynek. Określenie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła Ustawa o własności lokali z 24.06.1994 r. żeby uporządkować kondycję prawną budynków posiadających większą ilość właścicieli (np. kamienice, apartamentowce). Właściciel mieszkania w takim gmachu nie jest posiadaczem całego budynku, ten przywilej należy do ogółu współwłaścicieli. Wspólnota mieszkaniowa przypomina trochę spółkę prawa handlowego, występuje w niej m.in. zarząd. Każdy z członków wspólnoty mieszkaniowej uczestniczy w takim samym stopniu w kosztach związanych z eksploatacją obiektu.
Inne formy
W końcu mamy także towarzystwa budownictwa społecznego. Są to organizacje powołane stawą o niektórych formach popierania budownictwa z 26 listopada 1995 roku Ich zadaniem jest w szczególności budowa mieszkań wynajmowanych ludziom o małych dochodach.